Zasady montażu paneli fotowoltaicznych

Jeśli rozważasz możliwość zainwestowania w panele fotowoltaiczne, powinieneś najpierw dowiedzieć się, jakie warunki montażowe są wymagane do uzyskania największej efektywności. Zapotrzebowanie na energię wpływa na ilość modułów, a do z kolei wymaga przygotowania odpowiednio dużo miejsca. W tym wpisie przeczytasz o najważniejszych informacjach dotyczących montażu paneli.

 

Położenie względem stron świata

 

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach, lecz za pomocą specjalnych konstrukcji można je także umiejscowić na gruncie. Należy sprawdzić, czy wybrane dla nich miejsca o różnych porach nie będą zacienione. Nawet cień częściowo padający na moduł sprawi, że uzyskiwana z niego moc będzie niższa. 1 kW mocy szczytowej wymaga modułów o powierzchni około 7 m2, dlatego w większości gospodarstw prywatnych panele umieszcza się na dachu lub elewacji. Nie zabierają wtedy miejsca na działce i przeważnie nie są tak ograniczone przez cienie. Na dachach montuje się instalacje do 10 kW, natomiast większe przeważnie umieszcza się na gruncie. W naszej strefie oświetlenia najkorzystniejszą pozycją dla paneli jest skierowanie ich na południe pod kątem 35 do 45 stopni, jednak uzysk energii na poziomie do 95% maksimum można otrzymać także przy odpowiednim ułożeniu w kierunku południowo-wschodnim i południowo-zachodnim.

 

Sposób ułożenia na dachu

 

Panele muszą być odpowiednio wentylowane, dlatego przestrzeń oddzielająca od podłoża powinna wynosić co najmniej 10 cm. Ze względu na rozszerzalność cieplną, między poszczególnymi modułami położonymi obok siebie musi być minimum 5 mm, lecz zaleca się około 20 mm na rzecz usprawnienia cyrkulacji powietrza. Odległość poszczególnych modułów zależna jest także od ich wysokości i kąta nachylenia. Większe odchylenie od powierzchni dachu wymusza zwiększenie odstępu przez możliwość padającego cienia. Panele fotowoltaiczne montowane na budynkach nie mogą wystawać poza brzegi połaci. Panele płaskie powinny być montowane w odległości 20-50 cm od wszystkich krawędzi, natomiast panele na stelażach 120 cm od krawędzi dłuższego boku i 150 cm od boku krótszego. Ich ustawienie jest dowolne – można je instalować po szerokości lub długości. Przy planowaniu rozmieszczenia paneli trzeba także uwzględnić dostęp dla konserwatorów.

 

Różne formy montażu

 

W przypadku powstającego budynku moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić część pokrycia dachowego. Montuje się je także jako zadaszenie wiat, wjazdów do garażu itp. Natomiast na istniejących dachach umieszcza się wsporniki dostosowane do pokrycia. W standardowej konstrukcji montuje się je na łatach lub deskowaniu. Obciążenie wynosi około 20 kg/m2, dlatego starsze budynki przed instalacją wymagają sprawdzenia stanu więźby i pokrycia. Moduły mogą być mocowane za pomocą otworów montażowych lub zacisków. Istnieją także systemy wsuwane. Na dachach płaskich umieszcza się je na konstrukcjach wsporczych, które pozwalają osiągnąć wymagany kąt. Panele znajdujące się na metalowym obramowaniu muszą posiadać uziemienie z niezależnego przewodu.

Wróć