Program rządowy „Mój Prąd” – otrzymaj 5000 zł dofinansowania na fotowoltaikę!

Planujesz zakup instalacji fotowoltaicznej? Dowiedz się, jak uzyskać nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania w ramach programu rządowego „Mój Prąd”!

 

Co warto wiedzieć o programie „Mój Prąd”

 

W 2019 roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przygotowanie przez Ministerstwo Środowiska wraz z Ministerstwem Energii programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Posiadający 1 mld zł budżetu program zaprojektowany został z myślą o gospodarstwach domowych i ma na celu zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej z mikroźródeł fotowoltaicznych. Program dotyczy instalacji PV o mocy zainstalowanej pomiędzy 2 kW a 10 kW. Objęte są nim zarówno panele fotowoltaiczne, jak i cały niezbędny osprzęt.

 

Oferta skierowana jest do osób fizycznych niebędących stroną umowy przyłączeniowej. Przekazywana bezzwrotnie kwota dofinansowania może obejmować do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji – czyli łącznej wartości jej zakupu oraz montażu. Zarazem jednak nie może przekraczać wartości 5 000 zł. Aby uzyskać dofinansowanie, należy kupić i zamontować panele fotowoltaiczne, następnie poczekać na zainstalowanie licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny oraz podpisać umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. Pamiętajmy przy tym, że program dotyczy instalacji zamontowanych nie wcześniej niż po 23 lipca 2019 roku i wyprodukowanych nie później niż na 24 miesiące przed instalacją.

 

Następnie należy złożyć wniosek w II naborze – który obowiązuje od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 roku. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem strony mojprad.gov.pl lub w formie fizycznej – ta ostatnia od kwietnia 2020 roku jest jednak dostępna wyłącznie dla podmiotów współpracujących z NFOŚiGW w oparciu o zawartą umowę. Wnioskowi powinny towarzyszyć załączniki w postaci faktury za nabycie oraz zamontowanie instalacji, potwierdzenia montażu licznika dwukierunkowego, w którym muszą znaleźć się ponadto dane identyfikacyjne umowy kompleksowej, a także dowodu zapłaty faktury.

 

Staranie się o uzyskanie dofinansowania z programu „Mój Prąd” nie jest przy tym możliwe dla tych wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie w jego ramach lub którzy realizują już instalację fotowoltaiczną dzięki wsparciu innej organizacji.

 

Warto pamiętać o tym, że osobom inwestującym w systemy fotowoltaiczne przysługuje ulga podatkowa w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest to więc kolejny argument za zdecydowaniem się na tę formę pozyskiwania energii.

Wróć