Dlaczego polskie przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne, jednak większości osób kojarzą się jedynie z gospodarstwami domowymi. Okazuje się jednak, że również przedsiębiorstwa mogą z nich korzystać i oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

 

Zgodnie z polskimi przepisami firma nie może być prosumentem. Prosument, według definicji, jest podmiotem, który jednocześnie produkuje i konsumuje energię, a jej nadwyżki magazynuje lub przekazuje do danej sieci energetycznej. W związku z tym wydawać by się mogło, że przedsiębiorstwom nie opłaca się fotowoltaika. Okazuje się jednak, że zakłady pracy wyprodukowaną energię bardzo szybko w całości zużywają. Stanowi to zużycie bezpośrednie, czyli generowane przed licznikiem. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie pobiera prądu z sieci, a więc rachunki są minimalne. Inwestycja w system fotowoltaiczny bardzo szybko się zwraca.

 

Pozostałe zalety fotowoltaiki

 

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne oraz system ogniw, które przekształcają energię z promieni słonecznych na prąd. Falowniki dostosowują jego parametry do sieci budynku, a ostatnim etapem jest dostarczenie energii do źródła prądu. Najważniejsze zalety fotowoltaiki to:

 

 

Przed decyzją o montażu systemu fotowoltaicznego warto dokonać analizy oszczędności, jakie mogą z niego wyniknąć. Ilość wyprodukowanej energii zależy od stopnia nasłonecznienia budynku, czyli orientacji podłoża dla paneli. Ważne jest także to, czy montuje się je na dachu, czy też na powierzchni gruntu.

 

Wróć